29 października 2019 roku około godziny 11-tej doszło do pożaru na terenie sortowni odpadów w Siedliskach koło Ełku.

W pomieszczeniu przyjmowania odpadów doszło do zapalenia się odpadów na hałdzie, pożar szybko rozprzestrzenił się po taśmociągu powodując duże zadymienie. Pracownicy błyskawicznie przystąpili do próby ugaszenia podręcznym sprzętem gaśniczym, jednak pożar okazał się zbyt intensywny. Dyrekcja zakładu podjęła decyzję o ewakuacji, po czym zaalarmowano strażaków. W trakcie ewakuacji pracownik obsługujący wózek widłowy gwałtownie się zatrzymał, powodując przewrócenie zbiornika z niebezpieczną substancją chemiczną.

Taki scenariusz został opracowany na potrzeby corocznych ćwiczeń wszystkich podmiotów KSRG na terenie powiatu ełckiego. Oprócz działań gaśniczych i ratowniczych, potrzebna była grupa ratownictwa chemiczno-ekologicznego do unieszkodliwienia niebezpiecznego wycieku.

Podstawowe cele ćwiczeń, jak:

  • doskonalenie umiejętności w zakresie gaszenia pożarów, ewakuacji poszkodowanych, przeszukiwania pomieszczeń, udzielania pierwszej pomocy,
  • doskonalenie umiejętności w zakresie działań ratownictwa chemiczno – ekologicznego,
  • sprawdzenie poziomu wyszkolenia ratowników oraz gotowości operacyjno – technicznej PSP/OSP
  • doskonalenie współdziałania jednostek PSP i OSP,
  • doskonalenie umiejętności dowodzenia na poziomie interwencyjnym i taktycznym,
  • wypracowanie optymalnych rozwiązań taktycznych,
  • doskonalenie umiejętności w zakresie wykorzystywania środków łączności,

zostały osiągnięte.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Jarosław Pieszko.

PGO-cw-001

PGO-cw-003

PGO-cw-002

PGO-cw-004

PGO-cw-006

PGO-cw-010

PGO-cw-009

PGO-cw-007

PGO-cw-008

Wpadnięcie pod lód najczęściej kończy się tragicznie, w wodzie o temperaturze paru stopni organizm ludzki wychładza się błyskawicznie. Czas na podjęcie akcji ratowniczej zakończonej uratowaniem tonącego jest bardzo krótki. Sam dojazd ratowników do akwenu, na którym doszło do niebezpiecznego zdarzenia często wynosi kilkanaście minut. Następnie dotarcie po załamującym się lodzie znacznie wydłuża działania. Gdy do takiej sytuacji dojdzie na akwenach innych, niż w pobliżu miejscowości, w których jednostki ochrony przeciwpożarowej stacjonują szanse na uratowanie tonących są znikome.

Apelujemy o rozwagę i nie wchodzenie na lód.

Gdy załamie się lód:

Jeśli widzisz, że pod kimś załamał się lód, przed rozpoczęciem akcji ratunkowej poinformuj służby ratownicze dzwoniąc pod numer alarmowy 112 bądź 998.

Należy zachować spokój i nie wpadać w panikę. Jeśli na miejscu są inne osoby poproś je o pomoc.

Ratując osobę z przerębli oceń najpierw czy wchodząc na taflę lodu sam nie wpadniesz do wody. Do osoby w wodzie nie podchodzimy, kładziemy się na lód i czołgając zbliżamy się do przerębli. Do wyciągnięcia tonącego wykorzystajmy takie przedmioty jak: gałąź, kurtka, szalik, kawałek linki. Zbliżamy się na odległość rzutu i po schwytaniu staramy się wyciągnąć na lód. Jeśli jesteśmy w okolicach wypożyczalni sprzętu wodnego możemy na lód wciągnąć np. kajak, rower wodny, pchając przed sobą zbliżamy się do poszkodowanego. Przy wykorzystaniu tego typu sprzętu sami mamy jednocześnie asekurację w przypadku załamania się pod nami lodu.

Gdy tonącego wyciągniemy na brzeg zdejmijmy mokre ubrania i zastąpmy w miarę możliwości suchym odzieniem, nawet zdejmując z siebie. Nie podajemy wyziębionym żadnych ciepłych napoi, tym bardziej alkoholu.

W dniach 16-18 stycznia br. wszystkie zmiany służbowe JRG Ełk miały okazje przećwiczyć sposoby podejmowania ludzi z przerębli różnymi metodami.

Tekst: st. kpt. Jarosław Pieszko, zdjęcia: Marcin Waszkiewicz, Marcin Matysiewicz.

Film z ćwiczeń można zobaczyć pod linkiem - Kliknij TUTAJ!!

 

DSC9065

DSC9063

DSC9076

DSC9058

DSC9051

DSC4169

DSC4192

W środę 10 października 2018 roku doszło do wycieku gazu i poparzenia pracownika

Ełccy strażacy informację o tym zdarzeniu dostali o godzinie 12tej. Z informacji uzyskanej od kierownictwa zakładu wynikało, iż doszło do uszkodzenia armatury technicznej. Wyciek gazu ograniczyć mieli pracownicy techniczni stacji, lecz jeden z nich stracił przytomność i upadł. Na miejsce natychmiast zadysponowano strażaków z Ełku, w tym grupę ratownictwa chemiczno-ekologicznego i trzy najbliższe jednostki OSP. Strażacy po ewakuowaniu poszkodowanego uszczelnili wyciek.

Taki scenariusz został ułożony w ramach ćwiczeń Komendanta Powiatowego PSP w Ełku. Ćwiczenia te, były także jednym z wielu epizodów ćwiczeń wojewódzkich pk. „JURAND 2018” na terenie powiatu ełckiego.

Opracowanie i zdjęcia: st. kpt. Jarosław Pieszko

001

002

003

004

005

006

007

008

W poniedziałek 28 maja 2018 roku, na terenie lasów należących do Nadleśnictwa Drygały nad jeziorem Skrodzkim zorganizowane zostały ćwiczenia z zakresu gaszenia pożarów lasów

Ćwiczenia zorganizował zespół Warmińsko-Mazurskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Olsztynie pod kierownictwem mł. bryg. Pawła Gryciuka. Podstawowym założeniem ćwiczeń było budowanie stanowisk czerpania wody i dostarczanie jej na znaczne odległości bez przerw. Przy tego typu ćwiczeniach, w których zaangażowanych jest kilkudziesięciu strażaków doskonale sprawdza się organizację łączności na rozległym terenie działań. W ćwiczeniach uczestniczyło 28 strażaków z: KP PSP Ełk, KP PSP Giżycko, KP PSP Pisz, Wojskowa Straż Pożarna Bemowo Piskie, OSP Prostki, OSP Długosze.

Opracował: st. kpt. Jarosław Pieszko

001002003004005006007008009010

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strażacy apelują o rozwagę, wejście na zamarznięte jeziora może zakończyć się tragicznie

Panująca od kilkunastu dni dodatnia temperatura wpływa niszcząco na strukturę lodu. Szybkie niszczenie pokrywy potęguje wiatr, deszcz i słońce. W Polsce co roku kilkadziesiąt osób traci życie wskutek utonięć od lodem. Co zrobić jak już wpadniemy do wody? Za wszelką cenę nie panikować, starać się uspokoić oddech. Jeśli jest ktoś na brzegu za wszelką cenę zwróćmy jego uwagę na nasza sytuację. Postarajmy się wypełzać na lód używając czegoś twardego, np. nóż, klucze, itp. Jak już wydostaniemy się na powierzchnię czołgajmy się do brzegu tą samą drogą, którą przyszliśmy. Lód w tym miejscu jest już sprawdzony. Jak wydostaniemy się na brzeg, zdejmijmy nadmiar mokrego ubrania aby nie krępowało nam ruchów. Starajmy się dotrzeć do kogoś kto udzieli nam schronienia lub w bezpiecznym miejscu przeczekamy na przybycie służ ratowniczych po uprzednim zaalarmowaniu.

Strażacy radzą, najbezpieczniej na lód nie wchodzić

Na zdjęciach ćwiczenia z 30 marca 2018 roku na jez. Ełckim.

Tekst i zdjęcia: st. kpt. Jarosław Pieszko

001

002003

004

004

005

006

 

 

 

 

 

007